Malujeme originální obrazy Vašich domů

Objevte zcela novou možnost netradičního dárku nebo uchovejte vzpomínky pro další generace.

Objevit novou službu
 

Staré Hamry

Kategorie: Putování nejen za motivy

12 Srp 2010
Na Jamníku

Na Jamníku

Jistě mi dáte za pravdu, že každý z nás má to „SVOJE„ místo, kde se mu líbí a vrací se tam rád. U mne je to snadné, tím místem je obec Staré Hamry v Beskydech mezi Ostravicí a Bílou.

Lojkaščanka

Lojkaščanka

Kdysi můj děda (nar. r. 1900) s babičkou jezdívali, když ještě v Hamrech nebyla přehrada, vlakem z Ostravy do Bílé objevovat nádhernou přírodu. Postupem času se toto objevování stalo samozřejmým pro mé rodiče, jen vlak jsme vyměnili za motorku (Jawa 350) se sajdkou, kde jsme se s bráchou někdy i svorně vešli. Časem měla svou chalupu na Hamrech i má babička Emilíe, takže Hamry byly i pro mne skvělým místem, zvláště tehdy, kdy jsem tam měl v dospělosti svůj ateliér. Jednoho rána bylo nebe bez mráčků a já měl ten nutkavý pocit vytlačit motorku a zajet si, kam jinam, než do Starých Hamer. V jejich blízkosti se nachází mnoho menších osídlených míst a já jsem si pro malování vybral Lojkaščanku s výhledem na Lysou horu, hned za Samčankou, která je vždy mou zastávkou na posilněnou. Místní zelňačka prostě nemá chybu.

Na Gruni

Na Gruni

Staré Hamry se rozprostírají v kotlině ohraničené horami, a to na západě Klubovou, na jihu Javořinou, na severu Smrkem a Lysou horou a na východě Sulovem. Dnešní pohled je malebný, jen ráz krajiny nadobro změnila přehrada z 60. let 20. století, která je nyní zásobárnou pitné vody pro Ostravsko. Před zatopením centra obce žilo v Hamrech cca 2000 stálých obyvatel, dnes jen cca 550. První zmínky o osídlování Hamer sahají do přelomu 16. a 17. století. V polovině 17. století zde zřídil Jiří hrabě Oppersdorf železný hamr, první toho druhu na frýdeckém panství, pomocí něhož se zkujňovala místní železná ruda. Řeka Ostravice tvořila více jak 300 let moravskoslezskou zemskou hranici.

Přehrada Šance

Přehrada Šance

Od r. 1951 došlo k novému správnímu rozdělení obcí Staré Hamry a Ostravice. Tehdy střední část obce Ostravice připadla Starým Hamrům (deset osad – Samčanka, Lojkaščanka, Chlopčíky, Břestové, Medvědí, Velké a další) a naopak dolní část Starých Hamer – Hamrovice připadla Ostravici.

Suzuki GSF

Suzuki GSF

 

 

Obec Staré Hamry nejvíce proslavil básník Petr Bezruč básní Maryčka Magdónova. Silný příběh, který zaslechl pod Bílým Křížem, umístil do Starých Hamer. K 65. narozeninám básníka vybudovala místní sokolská jednota pomník Maryčky Magdónové. Najdete jej i dnes vedle kostela pod dolním rohem hřbitova. Mé putování pravidelně končím na vrchu Gruň, kde se zrovna stavěl další objekt, jak jinak, původní technologií – jen se podívejte. Kolem příkré cesty z Hamer nahoru na Gruň se nachází více romantických míst – třeba Jamník s původními chalupami. Takže již víte, proč se tak rád vždy do Starých Hamer vracím.

Sdílej:

  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Twitter

Přidat komentář

Zdeněk Kurečka

zdenek kurecka

Zdeněk Kurečka pochází z obce Čeladná - severního konce valašského království. Učňovská léta trávil v ateliéru pana Jaromíra Zahela v Ostravě, kde později s Alešem Kalivodou, Lubomírem Tížkem, Janem Vilímem a Alenou Světlíkovou založili výtvarnou skupinu GAMA. V roce 2004 (12.6.) založil spolu s keramikem Jaroslavem Hrubým a řezbářem Petrem Chorovským výtvarnou skupinu R3, která působí na albrechticku a krnovsku.

  • Alexandr Postler ml: I muj otec ,herec a režisér ale též malíř,rád maloval Českou Ves.Já jeho syn, trávím vžd [...]
  • martin kluvanek: Dobry den. Mam od Vas par obrazov a prave som Vam chcel doporucit podivat sa do tychto lokalit (nema [...]
  • Marie Klimešová: Moc pěkné stránky, máme taky hezké vzpomínky.Přejeme hodně zdařilých výstav. Všude nám [...]